Wij gebruiken cookies om uw ervaring beter te maken.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies
Samsung Galaxy Xcover6 Pro 16,8 cm (6.6") Dual SIM 5G USB Type-C 6 GB 128 GB 4050 mAh Zwart
- Performance
- 5G
- Battery
| Artikelnummer | SM-G736BZKDEEB |
|---|---|
| EAN | 8806094373486 |
| Merk | Samsung |
| Availability | Y |
| Product Family | Galaxy |
| Product Series | Xcover6 Pro |

Do more with confidence. Galaxy XCover6 Pro
Built to be durable, secure, and productive, Galaxy XCover6 Pro gives pros the confidence to do more in the field and beyond.

Awesome performance to do more at once
Galaxy Xcover6 Pro combines Octa-core processing power with 6GB of RAM for fast and efficient performance for the task at hand. Enjoy 128GB of internal storage and add up to 1TB more with microSD card.

Lightning speed wherever you go
The XCover6 Pro will keep you ahead. Out in the field or inside the office, the XCover6 Pro supports 5G as well as Wi-Fi 6E for hyper-fast connection anywhere, anytime.

Optimized display experience with large screen and super smooth scrolling.
Take in more, all at once. The Galaxy XCover6 Pro's 6.6-inch large Display gives you room to see and do more. With FHD+ technology and a 120Hz high refresh rate, the content you see every day will look smoother and sharper.

Durable to a new extent
The XCover6 Pro's IP68 water and dust-resistance rating and MIL-STD 810H-grade durability takes it anywhere you need to go.

Keep an extra life ready with replaceable battery
With its 4,050mAh (typical)*] replaceable battery, Galaxy XCover6 Pro gives you long-lasting power. When you need a quick power-up, either swap it out with a fully charged extra battery or use the 15W Fast Charging charger. Plus, you can get to charging quickly and conveniently with the POGO pin.

Seamless swiping in harsh conditions
Through rain, the XCover6 Pro will respond. With heightened touch sensitivity, the XCover6 Pro stays touch-responsive even when your hands are damp or when you've got leather gloves on.

Protect what matters to you
Built into the phone's hardware and software from the start, Samsung Knox protects your phone from the minute it's turned on. Offering multi-layered security, it defends your most sensitive information from malware and malicious threats.

Customize your go-to key
Make your day easier. The XCover Key can be customized to fit your tasks and frequent uses by setting it for specific purposes, including Push-to-Talk, barcode scanning, certain apps and more.

Multi-task without the hassle
Take the office with you with DeX. The XCover6 Pro offers the convenient switch to a large screen from wherever the work takes you. Simply connect your device onto an external display and get to your PC tasks right away.

Stay connected in the field
Communication is clear and seamless with PTT on the XCover6 Pro. With the speaker volume now louder than ever, you can make sure you and your team are staying in sync on the job.

Scan-and-go with Knox Capture
With Knox Capture, your XCover6 Pro can readily become an enterprise-grade barcode scanner. Simply scan as you would take a picture and the captured barcode data are integrated into your business apps.
| Beeldscherm | |
|---|---|
| Beeldscherm, aantal kleuren | 16 miljoen kleuren |
| Beeldschermdiagonaal | 16,8 cm (6.6") |
| Resolutie | 1080 x 2408 Pixels |
| Beeldscherm vorm | Flat |
| Maximale refresh snelheid | 120 Hz |
| Afgeronde schermhoeken | Ja |
| Type beeldschermglas | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass versie | Gorilla Glass Victus |
| Soort paneel | PLS |
| Processor | |
| Maximale turbofrequentie van processor | 2,4 GHz |
| Frequentie van processor | 1,8 GHz |
| Processorfamilie | Snapdragon |
| Processormodel | 778G |
| Aantal processorkernen | 8 |
| Opslagmedia | |
| RAM-capaciteit | 6 GB |
| Geheugenkaartsleuf type | Speciale sleuf |
| Interne opslagcapaciteit | 128 GB |
| Compatibele geheugenkaarten | MicroSD (TransFlash) |
| Maximale capaciteit van de geheugenkaart | 1 TB |
| Gebruikergeheugen | 101,5 GB |
| Camera | |
| Resolutie van de vierde achtercamera (numeriek) | 50 MP |
| Cameraflitser achterzijde | Ja |
| Resolutie van de derde achtercamera (numeriek) | 50 MP |
| Cameratype voorkant | Enkele camera |
| Type camera achterzijde | Dubbele camera |
| Resolutie camera achterzijde (numeriek) | 50 MP |
| Resolutie tweede camera achterzijde (numeriek) | 8 MP |
| Automatisch scherpstellen | Ja |
| Resolutie camera voorzijde (numeriek) | 13 MP |
| Sluitertijd camera achterzijde | 1,8 |
| Sluitertijd tweede camera achterzijde | 2,2 |
| Sluitertijd camera voorzijde | 2,2 |
| Digitale zoom | 10x |
| Video-opname modi | 720p, 1080p, 2160p |
| Resolutie bij opnamesnelheid | 1280x720@240fps, 3840x2160@30fps |
| Maximale beeldsnelheid | 30 fps |
| Zoomcapaciteit | Ja |
| Opnameresolutie | 3840 x 2160 Pixels |
| Slow motion-snelheid | 240fps @HD |
| Slow motion-modus | Ja |
| Netwerk | |
| Generatie mobiel internet | 5G |
| SIM-kaart-capaciteit | Dual SIM |
| 3G bands ondersteund | 2100,900,1900,850,1700 MHz |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Wifi | Ja |
| 2G standaarden | GSM |
| 3G standaarden | WCDMA |
| 4G standaard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| SIM card type | NanoSIM |
| Wi-Fi-standaarden | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-versie | 5.2 |
| 2G bands (primary SIM) | 850,1900,1800,900 MHz |
| 4G frequentie ondersteund | 2100,700,800,1900,850,1800,1500,2300,2600,900,1700,2500 MHz |
| Near Field Communication (NFC) | Ja |
| MIMO | Ja |
| 5G-banden ondersteund | 2100,700,800,850,1800,2600,900,2300,2500,3500 MHz |
| Modulatie | 1024-QAM |
| 5G-standaard | Sub6 TDD |
| Wifi-standaard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Aanmelding | |
| Abonnementstype | Geen abonnement |
| Poorten & interfaces | |
| USB-poort | Ja |
| USB-connectortype | USB Type-C |
| USB-versie | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Type aansluitplug | 3,5 mm |
| Mobile High-Definition Link ( MHL ) | Nee |
| Berichten | |
| Ja | |
| SMS | Ja |
| MMS | Ja |
| Navigatie | |
| Locatie positie | Ja |
| GPS | Ja |
| BeiDou | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Ja |
| Design | |
| Kleur van het product | Zwart |
| Vormfactor | Rechthoek |
| Internationale veiligheidscode (IP) | IP68 |
| Vingerafdruklezer | Ja |
| Veiligheidsfunties | Stofafstotend, Waterbestendig |
| Ergonomie | |
| Versnellingsmeter | Ja |
| Proximity sensor | Ja |
| Omgevingslichtsensor | Ja |
| Gyroscoop | Ja |
| Geomagnetische sensor | Ja |
| Prestatie | |
| Snel opladen | Ja |
| SIM card type | NanoSIM |
| Abonnementstype | Geen abonnement |
| Versnellingsmeter | Ja |
| Proximity sensor | Ja |
| Omgevingslichtsensor | Ja |
| Gyroscoop | Ja |
| Vingerafdruklezer | Ja |
| Video call | Ja |
| Multimedia | |
|---|---|
| Luidsprekers | Mono |
| Ondersteund audioformaat | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Midden, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Ondersteunde videoformaten | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Oproep-management | |
| Video call | Ja |
| Software | |
| Platform | Android |
| Accu/Batterij | |
| Verwijderbare batterij | Ja |
| Capaciteit van de accu/batterij | 4050 mAh |
| Spreektijd (4G) | 44 uur |
| Browsing tijd (Wi-Fi) | 18 uur |
| Browsing tijd (4G) | 18 uur |
| Continue audio-afspeeltijd | 115 uur |
| Continue video-afspeeltijd | 20 uur |
| Geheugen | |
| RAM-capaciteit | 6 GB |
| Energie | |
| USB Type-C-oplaadpoort | Ja |
| Duurzaamheid | |
| Internationale veiligheidscode (IP) | IP68 |
| Video | |
| Video call | Ja |
| Sensoren | |
| Versnellingsmeter | Ja |
| Proximity sensor | Ja |
| Omgevingslichtsensor | Ja |
| Gyroscoop | Ja |
| Geomagnetische sensor | Ja |
| Gewicht en omvang | |
| Gewicht | 235 g |
| Breedte | 79,9 mm |
| Diepte | 9,9 mm |
| Hoogte | 168,8 mm |
| Technische details | |
| Kleur van het product | Zwart |
| Gebruikergeheugen | 101,5 GB |
| Overige specificaties | |
| Compatibiliteit | Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Fit2, Galaxy Fit e, Galaxy Fit, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active, Gear Fit2 Pro, Gear Fit2, Gear Sport, Gear S3, Gear S2, Gear IconX (2018) |
You may also be interested in
| Product |
New
Samsung Galaxy Xcover6 Pro 16,8 cm (6....
Login for pricing
|
Apple iPhone SE 11,9 cm (4.7") Du...
Login for pricing
|
Popular
Samsung Galaxy Xcover6 Pro Enterprise...
Login for pricing
|
ORDISSIMO LeNuméro2 16 cm (6.3")...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung Galaxy XCover7 Enterprise Edit...
Login for pricing
|
CAT S75 16,7 cm (6.58") Android 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Artikelnummer |
SM-G736BZKDEEB
|
MMXF3ZD/A
|
SM-G736BZKDEEE
|
ART0412
|
SM-G556BZKDEEB
|
CS75-DAB-ROE-NN
|
| Merk |
Samsung
|
Apple
|
Samsung
|
ordissimo
|
Samsung
|
Caterpillar
|
| Platform |
Android
|
iOS
|
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
| Gewicht |
n.v.t.
|
120g to 150g
|
n.v.t.
|
n.v.t.
|
n.v.t.
|
n.v.t.
|
| Vormfactor |
Bar
|
Bar
|
Bar
|
Bar
|
Bar
|
Bar
|
| Beeldschermdiagonaal |
6" to 25"
|
45" to 55"
|
6" to 25"
|
55" to 65"
|
6" to 25"
|
65" and more
|
| Kleur van het product |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Inclusief besturingssysteem |
n.v.t.
|
iOS 15
|
n.v.t.
|
Android 10
|
Android 14
|
Android 12
|
| RAM-capaciteit |
6GB and more
|
n.v.t.
|
6GB and more
|
4GB to 6GB
|
6GB and more
|
6GB and more
|
| Interne opslagcapaciteit |
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|
128GB to 256GB
|
128GB to 256GB
|
| SIM-kaart-capaciteit |
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Single SIM
|
Dual SIM
|
n.v.t.
|
| Locatie positie |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Type camera achterzijde |
Dual camera
|
Single camera
|
Dual camera
|
Triple camera
|
Single camera
|
Triple camera
|
| Generatie mobiel internet |
5G
|
5G
|
5G
|
4G
|
5G
|
5G
|




